Máte cukrovku a bojíte se chřipky? Obavy jsou oprávněné. U diabetika může být průběh této nemoci mnohem závažnější než u běžné populace. Chřipka znamená pro organismus další zátěž, což může mít vliv na hladinu cukru v krvi. Zvýšit se tak mohou rizika dalších zdravotních komplikací.
Chřipka je onemocnění, které u většiny lidí po týdnu léčby postupně odezní bez následků. U starších osob a u jedinců s nižší obranyschopností, jako jsou třeba diabetici, může mít nemoc ale průběh těžší, či dokonce způsobit smrt. Příznaky chřipky obvykle nastupují rychle. Patří mezi ně:
- horečka (často 38 až 40 °C),
- silné bolesti svalů a kloubů,
- slabost,
- horká kůže,
- slzení očí,
- bolest hlavy,
- suchý kašel,
- bolest v krku,
- rýma.
Které léky jsou bezpečné?
Ke zmírnění příznaků chřipky si v lékárně můžete zakoupit některé volně dostupné preparáty. Pomohou vám zbavit se bolesti a zmírnit kašel a rýmu. Při výběru konzultujte svou volbu s lékárníkem. Pečlivě se však vyhýbejte výrobkům s vysokým množstvím cukru – bývá často obsažen v pastilkách na cucání a v sirupech proti kašli.
Cukr může kolísat
Hladinu cukru v krvi si budete muset kontrolovat častěji. Únava při chřipce zhoršuje vnímání a případná změna hodnot by mohla zůstat nepovšimnuta. Proto používejte svůj glukometr alespoň každé 3 až 4 hodiny. Při zpozorování jakéhokoli významnějšího výkyvu informujte svého lékaře. V případě potřeby vám upraví dávku inzulinu.
Pozor na ketony!
Pokud trpíte cukrovkou 1. typu, sledujte i ketony. To jsou látky, které se vyskytují u diabetiků v moči. Jejich příliš vysoká hodnota vás může přivést do kómatu, nebo dokonce způsobit smrt. Vysoké ketony jsou dalším důvodem, proč volat lékaře.
Jíst a pít je nutné!
Při chřipce se můžete cítit opravdu mizerně. Natolik, že nepociťujete ani hlad či žízeň. Přesto nezapomínejte jíst – musíte udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Zůstaňte u potravin ze svého pravidelného jídelníčku. Jezte asi 15 gramů sacharidů (cukrů) každou hodinu. Jako svačina je vhodný třeba toast nebo bílý jogurt. Některé jedince přepadají při chřipce nevolnosti, zvracení a průjmy. Při horečce se člověk také více potí. Aby vám nechyběly tekutiny, popíjejte po celý den, nejlépe jeden šálek čaje (bez cukru) nebo sklenku vody každou hodinu.
Nechte se očkovat
Vzhledem k tomu, že máte cukrovku, existuje u vás vyšší riziko komplikací (např. zápal plic). Nejlepší zvolenou strategií proti chřipce je proto nikdy ji nedostat.
- Jedním z nejlepších způsobů, jak se vyhnout nákaze, je důkladné mytí rukou mýdlem a teplou vodou. Zbavíte se tak choroboplodných zárodků.
- Požádejte svého lékaře o očkování proti chřipce.
- Poproste také členy rodiny, spolupracovníky a blízké přátele, aby se nechali očkovat. Snížíte tak riziko nákazy na minimum. Pokud nemají chřipku lidé kolem vás, nedostanete ji ani vy.
(hah)
Zdroje:
www.webmd.com
www.cdc.gov
- Ani diabetici nemusí v zimě sedět za pecí
- Bandáž žaludku – řešení nadváhy jen pro vyvolené
- Berete inzulin a tloustnete? Neupravujte si sami dávkování!
- Bojíte se cukrovky? Otestujte se!
- Bojujete s cukrovkou 2. typu? Řešením může být inzulin!
- Bojujete s cukrovkou? Zvolněte tempo a vylaďte psychiku
- Budoucnost léčby diabetu? Od strojů po zvířata
- Část populace je ohrožena cukrovkou 2. typu. Jak jste na tom vy?
- Časté močení – znamení nezvládnuté cukrovky
- Chcete vyzrát na cukrovku? Začněte u správné životosprávy!
- Co je podstatou cukrovky 2. typu a jak poznat, že hrozí právě vám
- Co je podstatou cukrovky 2. typu a jak poznat, že hrozí právě vám?
- Co stojí za syndromem nočního přejídání a jak s ním bojovat
- Čtyři tipy na cvičení, při kterých si i diabetik přijde na své
- Čtyři tipy, jak zabránit rozvoji cukrovky 2. typu
- Čtyři zlatá pravidla pro udržení cukru pod kontrolou
- Cukr náladu nespraví. Diabetičky potřebují pohodu a pohyb
- Cukrovka 1. typu je rodovou nemocí. Proč, to zůstává stále skryto
- Cukrovka 2. typu: Dětských pacientů přibývá
- Cukrovka a zrak: od rozmazaného vidění po úplnou slepotu