Mezinárodní diabetická federace zahájila letošní kampaň pod názvem „Eyes on diabetes“, tedy volně přeloženo „Pozor na diabetes“. A co vy? Dáváte na sebe pozor?
Dřív, než bude pozdě…
S Mezinárodním dnem diabetu, který připadá na 14. listopadu, přichází vždy nová celosvětová kampaň zaměřená na prevenci. Mezinárodní diabetická federace (IDF) určila jako jeho letošní téma obezřetnost. Obezřetnost, která má vést ke zjištění nemoci a včasné léčbě.
Podle údajů IDF je na světě celých 193 milionů lidí, kteří trpí diabetem a nevědí o něm. Většina z nich má diabetes 2. typu. Čím dříve se o své nemoci dozvědí, tím dříve může být započata léčba. Včasně nasazená léčba je vždy jednodušší, levnější a úspěšnější. Dokáže lépe předejít komplikacím, které diabetikům hrozí.
Léta nevědomosti
S diabetem 2. typu někteří lidé žijí i několik let, aniž by pozorovali nějaké příznaky. Po celou tuto dobu jim zvýšená hladina glukózy v krvi nepozorovaně poškozuje organismus. Proto je nutné preventivně vyšetřovat a cíleně pátrat po diabetu. Cílem letošní kampaně je mimo jiné seznámit odbornou i laickou veřejnost se široce dostupnými a snadno proveditelnými vyšetřovacími metodami a s vývojem, který se v této oblasti právě odehrává.
Diabetes jako globální problém
Ptáte se, proč je to tak důležité? Následky zanedbané léčby jsou alarmující. Diabetes je celosvětově hlavní příčinou ischemické choroby srdeční, slepoty, selhání ledvin a amputace dolní končetiny. Celou jednu třetinu osob, které v současné době žijí s diabetem, postihnou oční komplikace ve formě poškození nebo ztráty zraku. Těmto komplikacím lze předcházet léčbou – regulací hladiny krevního cukru. Správně léčení pacienti nemusejí oslepnout vůbec nebo si mohou uchovat zrak výrazně déle než neléčení.
Každý diabetik je vystaven řadě zdravotních rizik, jako je například urychlené kornatění tepen (ateroskleróza), kterým lze do určité míry předcházet. Pokud si je těchto rizik vědom, může včas zakročit. A „včas“ je při léčbě diabetu to nejdůležitější slovo. Proto před ním nezavírejme oči.
(pez)
Zdroj:
www.idf.org
- Sedm tipů, jak motivovat děti ke sportu
- Sedm tipů, jak v zimě posílit imunitu diabetika
- Sedm zásad zdravého cvičení pro cukrovkáře
- Sekundární diabetes: lze ho i zcela vyléčit
- Šest tipů, jak si zvyknout na nové léky
- Sportování s cukrovkou? Jen když je nemoc pod kontrolou
- Správná svačina: zdravá a připravená podle chuti školáka
- Stabilizace cukrovky aneb Přibírám po inzulinu! Je to normální?
- Štíhlí cukrovce navzdory? Zvolte správné léky!
- Sváteční tabule diabetiků. Jak si užít Vánoce a neublížit si?
- Těhotenský diabetes: ovlivňuje zdraví ženy i dítěte
- Těhotná s cukrovkou? S trochou plánování žádný problém!
- Tělo bez inzulínu aneb Cukrovkářem od dětství
- Tělo potřebuje inzulín. Když ne přirozený, pak alespoň umělý
- Transplantace ledvin v osmi bodech
- Trápí vás kromě cukrovky i nadváha? Známe léky, které pomohou!
- Ucpaný žaludek? Seznamte se s gastroparézou
- Únava při cukrovce: kdy už je potřeba zasáhnout
- Úprava hmotnosti při diabetu: zázračné nápoje povoleny!
- Už máte novoroční předsevzetí? Inspirujte se a prospějte svému zdraví