Poškození sítnice (tzv. retinopatie) představuje jednu z nejčastějších pozdních komplikací cukrovky. Dochází k ní následkem dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru, který poškodí stěnu malých cév vyživujících sítnici. Ty pak mění svou strukturu, tvar a vlastnosti. Vznikají nové, křehké cévy, které častěji krvácí. V sítnici také dochází k jizvení, které může zapříčinit její odchlípení a následnou poruchu zraku až slepotu.
Poškození cév sítnice nemusí být po dlouhou dobu provázeno žádnými výraznějšími příznaky. Postupně se však objevuje zhoršující se porucha zraku (snížení zrakové ostrosti) a v těžkých případech může dojít až k úplné slepotě. Diabetická retinopatie patří mezi nejčastější příčiny ztráty vidění v průmyslově rozvinutých zemích.
Každý diabetik by měl preventivně navštěvovat očního lékaře, a to alespoň jednou za rok až dva. Ten za pomoci jednoduchého vyšetření očního pozadí dokáže posoudit stav sítnice a odhalit její případné postižení. Zkontroluje také další struktury oka, které může cukrovka poškodit. Mezi oční onemocnění, která se častěji vyskytují u diabetiků, patří především zelený a šedý zákal. Vyšetření očního pozadí je nebolestivé. Pacienta může zatěžovat pouze přechodně zhoršené vidění z důvodu nutnosti tzv. „rozkapání“ oka před vyšetřením, kdy je za pomoci kapiček dosaženo rozšíření zorničky.
Pro terapii tohoto problému platí, že je tím úspěšnější, čím dříve je poškození sítnice odhaleno.
Zhoršující se zrak by měl být důvodem neodkladné návštěvy oftalmologa, zejména u osob trpících cukrovkou. Poškozené cévy na sítnici totiž upozorňují na obdobný stav cév v jiných orgánech a vysoké riziko vzniku dalších diabetických komplikací.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!