Diabetes mellitus neboli cukrovka představuje skupinu onemocnění, pro která je typická zvýšená hladina krevního cukru (glukózy) v krvi. Lékaři pak takový stav označují jako hyperglykémii. Příčinou je buď snížená tvorba hormonu inzulínu, který hladiny cukru v krvi reguluje, nebo nedostatečná citlivost tělesných tkání na jeho působení (tzv. inzulínová rezistence). V řadě případů hrají roli oba mechanismy.
Příznaky se liší podle typu cukrovky a také podle toho, zda jsou následkem náhlých výkyvů v hladině krevního cukru, nebo dlouhodobým důsledkem hyperglykémie. V případě diabetu II. typu může onemocnění po dlouhou dobu probíhat dokonce zcela bez jakýchkoliv výraznějších příznaků. Choroba je pak nezřídka potvrzena až na základě komplikací, které se rozvíjejí nenápadně a plíživě řadu let. Příkladem může být postižení ledvin, oční sítnice či cév. Proto jsou důležité preventivní prohlídky u praktického lékaře, který hladiny krevního cukru pravidelně kontroluje.
Podezření na diabetes může vzniknout na základě pro onemocnění typických příznaků nebo nálezu hyperglykémie (zvýšené hladiny glukózy v krvi) či glykosurie (přítomnosti glukózy v moči). Lékař pak provede vyšetření krve, které je cílené přímo na cukrovku. K potvrzení diagnózy slouží:
(veri)
Zdroje:
www.medicalnewstoday.com
www.diabetickaasociace.cz
Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!