Diabetickou neuropatií je označováno postižení nervů při onemocnění cukrovkou. Příčinou je narušení látkové výměny v samotných nervech a poškození drobných cévek, které nervy vyživují.
Příznaky diabetické neuropatie jsou velmi rozličné podle toho, který typ nervů a v které oblasti je postižen. V lidském těle se nalézají tři skupiny nervů:
Postižení nervů v oblasti nohou představuje nejčastější typ postižení nervů při diabetu. Projevuje se bolestí, pálením, brněním, či naopak sníženou citlivostí nohou v místech, které jsou obvykle kryty ponožkami („ponožkovitá lokalizace“). Nemocní popisují nejintenzivnější potíže v noci. Při postižení motorických nervů se může přidat zakopávání nebo nejistota při chůzi.
Postižení nervů v oblasti zápěstí se projeví tzv. syndromem karpálního tunelu (bolestí a brněním prvních třech prstů ruky a omezením jejich pohybu).
Postižení okohybných nervů vede k dvojitému vidění, postižení lícního nervu k poklesu koutku úst.
Poškození autonomních nervů, ovlivňujících vnitřní orgány, se může projevit celou řadou příznaků:
Podezření na diabetickou neuropatii vzniká již na základě popsaných příznaků ve spojení se zvýšenou hladinou krevního cukru. Definitivně lze postižení nervů potvrdit tzv. elektromyografickým vyšetřením (EMG), kdy se malým elektrickým výbojem aktivuje nerv a následně snímá jeho odpověď. Neurolog také hodnotí kožní citlivost a vnímání vibrací jednoduchými vyšetřeními přímo ve vyšetřovně (šimráním, využitím ladičky apod.).
Terapie diabetické neuropatie zahrnuje:
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!