Napsali o nás
Sauna a masáž – luxusní relax, nebo nebezpečí?
Pro zdravého člověka může být sauna nebo masáž třeba i každodenní záležitostí. Diabetici by ale měli být opatrní. Proč?
Šest tipů, jak si zvyknout na nové léky
Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!
Přípravy na Vánoce: 7 tipů, jak ulevit duši i tělu
Vánoce jsou stresujícím obdobím nejen pro naše peněženky, ale také pro zdraví. Nakupujeme dárky, pečeme cukroví, intenzivně uklízíme a o klidu a pokoji můžeme jedině snít. Pokud se však budete inspirovat našimi radami, možná zvládnete a prožijete celé svátky lépe a snadněji.
Nová léčba diabetu a proč se jí nebát
Účinná látka s názvem empagliflozin je jedním z nových léčiv určených pro diabetiky II. typu. Po jejím uvedení na trh panovaly obavy, že bude výrazně zvyšovat výskyt močových infekcí. Naštěstí se ale nepotvrdily.
Deset slavných diabetiků… a jeden český navíc!
Nemoci se nevyhýbají ani celebritám. Onemocnět cukrovkou může opravdu každý – herec, zpěvák, sportovec i politik. Představujeme vám několik osobností, kterým ošetřující lékař sdělil diagnózu s názvem diabetes.
Jojo efekt: poučte se z chyb a zhubněte jednou provždy
Zbavit se nadbytečných kil by si přála většina z nás. Pro diabetiky jde však o více než důležitý cíl. Nadváha a obezita totiž nepříznivě ovlivňují hladinu krevního cukru a podporují rozvoj dalších zdravotních, zejména srdečně-cévních komplikací. Jak se ale vyvarovat obávaného jojo efektu?
Zbavte se závislosti na sladkém ve 4 krocích!
Sacharóza, fruktóza – zkrátka jednoduchý cukr. To je látka, jejíž konzumace za posledních sto let vzrostla raketovým tempem. Dříve byly pro lidi sladké pochoutky vzácností, nyní tvoří jednu z nejlevnějších složek sortimentu supermarketů. Jak se cukru bránit?
Pět tipů, jak předcházet diabetu
Změna životního stylu může být velkým krokem k prevenci diabetu a nikdy není pozdě začít. Inspirujte se našimi pěti tipy!
Volba osobního trenéra: 10 tipů, jak se trefit
Najmout si trenéra je jeden z nejlepších způsobů, jak se dostat do kondice. Věnuje se jen vám, zná vaše potřeby a pomáhá řešit problémy. Špatný kouč ale může nadělat více škody než užitku. Jak zvolit toho pravého?
Pozor na skryté cukry, jsou téměř všude!
Některým život oslazuje, jiným komplikuje. Cukr, především ten skrytý, může mít negativní dopad na zdraví mnoha lidí. Diabetici o tom vědí své. Prozradíme, jaké maskování cukr používá nejčastěji.
Vědci objevili nový typ cukrovky. Léčí se jinak
Jste štíhlí a přesto vám zničeho nic objevili cukrovku? A kterou? Vědci před nedávnem objevili nový typ této choroby. Mezi diabetem 1. a 2. typu existuje ještě verze 1,5.
Ucpaný žaludek? Seznamte se s gastroparézou
Gastroparéza je stav, kdy se žaludek nemůže normálním způsobem vyprazdňovat do tenkého střeva. Je to velmi svízelné onemocnění často doprovázející neléčený diabetes. Řešením bývají léky, někdy ale musí přijít ke slovu i skalpel.
Když tělo práci s inzulinem nezvládá, má člověk velký problém
Cukrovka II. typu či metabolický syndrom – to jsou příklady chorob, kterým můžeme předejít, pokud včas zastavíme rozvoj inzulinové rezistence. O co se jedná a jak tomuto stavu předcházet, to prozradí následující řádky.
Nebezpečná diabulimie aneb Na hubnutí se vyzrát nedá
Proč začíná člověk shazovat kila, když se jeho cukrovka vymkne kontrole? A proč je takové hubnutí životu nebezpečné? Fenomén jménem diabulimie je zřejmě častější, než si myslíme.
Deset důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak
Příčina hypertenze neboli vysokého krevního tlaku je v naprosté většině neznámá. Existují ale faktory, které zvětšují pravděpodobnost vzniku tohoto zdravotního problému.
Co stojí za syndromem nočního přejídání a jak s ním bojovat
Pokud se v noci budíte s kručícím žaludkem a potají hledáte něco k zakousnutí, pak zřejmě trpíte syndromem nočního přejídání. Ten se obvykle projevuje tím, že člověk ráno nemá na nic chuť, večer ale nedokáže přestat jíst. Tento jev přitom usnadňuje rozvoj obezity, cukrovky, a dokonce i depresí.
Deset tipů pro diabetiky, jak zvládnout Vánoce
Nadcházející svátky znamenají krásné chvíle strávené s našimi blízkými. Ale pro někoho, například pro lidi s cukrovkou, jsou také zkouškou pevné vůle. Je totiž obzvláště důležité, aby tito jedinci volili svoji stravu opravdu správně. Poradíme, jak na to.
Cukry – pozor dávejte nejen na ty skryté!
Cukr je nezastupitelnou složkou naší potravy. Nedá se ničím nahradit, ale je důležité pečlivě kontrolovat jeho obsah v potravinách a nápojích. Nadměrné množství totiž vede ke vzniku zubního kazu, obezity, cukrovky či srdečních onemocnění.
Zdraví na talíři aneb Na cukrovku s rozumem
Někteří diabetici mají dojem, že pro zdravé stravování stačí jen omezit cukry. To je ovšem málo. Poradíme, z čeho vařit a jak si jídlo rozvrhnout v průběhu dne. A věřte, že nic těžkého to není.
Léčíte diabetes prášky? Pozor na vedlejší účinky!
Perorální antidiabetika jsou v léčbě cukrovky účinným pomocníkem. Mají však, jako všechna léčiva, i své nežádoucí účinky, se kterými je třeba počítat.
Máte cukrovku? Nepodceňujte svoji váhu!
Diabetes 2. typu patří mezi onemocnění způsobená více faktory. Některé z nich ovlivnit nelze, jiné ano. Mezi ty relativně dobře manipulovatelné patří mimo jiné obezita. A právě tělesná hmotnost může za to, jakým směrem se vaše nemoc bude ubírat.
Nový lék sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice u diabetiků
Praha - Diabetiky víc než cukrovka ohrožují její komplikace, jako je infarkt nebo mrtvice. Cukrovka zkracuje život o pět až deset let. Pro ty nejrizikovější pacienty mají lékaři nyní lék, který sníží hladinu cukru a ochrání cévy poničené cukrovkou. Omezí tak infarkty a mrtvice u diabetiků, řekla novinářům předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.
Nový lék pro diabetiky. Sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice
Diabetiky víc než cukrovka ohrožují její komplikace, jako je infarkt nebo mrtvice. Cukrovka zkracuje život o pět až deset let. Pro ty nejrizikovější pacienty mají lékaři nyní lék, který sníží hladinu cukru a ochrání cévy poničené cukrovkou. „Omezí tak infarkty a mrtvice u diabetiků,“ řekla novinářům předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.
Prvňáček diabetik? Žádný problém!
Dříve, než se dítě s cukrovkou poprvé vypraví do třídy, musí rodiče vyřešit spoustu záležitostí. Může se to zdát obtížné, ale dá se to zvládnout. Navíc v dnešní době už není malý diabetik žádnou zvláštností a většina vzdělávacích institucí je na děti s nějakou chronickou nemocí připravena.
Sedm tipů, jak motivovat děti ke sportu
Prosby, příkazy ani zákazy mnohdy nestačí k tomu, aby se váš potomek zvedl od počítače a šel běhat nebo na kolo. Fyzická aktivita je ale pro jeho zdraví nezbytná. Zkuste naše rady a uvidíte, že si pohyb zamiluje!
Co je podstatou cukrovky 2. typu a jak poznat, že hrozí právě vám
Výskyt cukrovky 2. typu v populaci rozvinutých zemí obecně vzrůstá. Výjimkou není ani Česká republika. Jak a proč tato nemoc vzniká a kteří lidé jsou k jejímu rozvoji nejnáchylnější? Na to vám odpoví následující řádky.
Máte podezření na cukrovku? Jděte na vyšetření co nejdříve!
Odhadem třetina lidí trpících diabetem II. typu netuší, že tuto nemoc má. Přitom i neprojevující se cukrovka začne po čase závažně a nepříznivě dopadat na naše zdraví.
Nové léky na cukrovku sází na ledviny, navíc se po nich hubne
Léta probíhající cukrovka ohrožuje zdraví mnoha orgánů. Ne vždy je ale jednoduché udržet hladinu krevního cukru (glykémii) v mezích normy. Medicínský výzkum se proto soustředí na odhalení nových možností terapie diabetu, které by mohly tu současnou účinně doplnit.
Při diabetu důsledně pečujte o své nohy
Cukrovkou trpí ve světě stále více lidí. Ani Česká republika není výjimkou. Podle statistik z roku 2013 se u nás s touto nemocí léčí přibližně 870 tisíc lidí. Jedním z velkých rizik cukrovky je kromě jiných i tzv. diabetická noha.
Potvrzeno unikátním výzkumem: Nový lék proti cukrovce chrání zároveň i srdce a cévy
Cukrovka představuje v současné době celosvětově velký zdravotnický problém. Jenom v České republice trpí tímto závažným metabolickým onemocněním přibližně 8 % populace. Choroba přitom urychluje kornatění tepen a způsobuje komplikace v podobě infarktu nebo mozkové mrtvice. Doposud riziko nemocí srdce a cév snižovalo zejména dodržování patřičné životosprávy. Nyní ale diabetikům svitla naděje – nový lék na cukrovku dokáže zároveň snížit i riziko onemocnění srdce a cév.
Sedm tipů, jak motivovat děti ke sportu
Prosby, příkazy ani zákazy mnohdy nestačí k tomu, aby se váš potomek zvedl od počítače a šel běhat nebo na kolo. Fyzická aktivita je ale pro jeho zdraví nezbytná. Zkuste naše rady a uvidíte, že si pohyb zamiluje!
Deset nejčastějších mýtů o cukrovce
Diabetes způsobuje nadměrná konzumace cukru, nemocní jsou odkázáni na přísný dietní režim a umělá sladidla jsou pro ně život ohrožující. Populací koluje mnoho fám o cukrovce. Pojďme se podívat na deset tvrzení, která opravdu nejsou pravdivá.
Hyperglykémie v otázkách a odpovědích
Pojem hyperglykémie označuje zvýšení koncentrace cukru (glukózy) v krvi. Normální hladina je 3,9–5,6 mmol/l nalačno a po jídle nemá překročit 10 mmol/l. Vyšší hodnoty již znamenají stav, která u diabetiků představuje vážný problém.
Kolísání glykémie: Varovné signály, které není radno přehlížet
Nejdůležitější věcí pro život s cukrovkou je udržovat si správnou hladinu cukru v krvi – glykémii. Příliš vysoká, ale i nízká vás může vážně ohrozit. Jak na sobě poznat počínající problém?
Mám diabetes. Takže co mi vlastně je?
Jako diabetes mellitus, lidově cukrovku, označujeme celou skupinu onemocnění, která mají mnohdy odlišnou příčinu i léčbu. Jen jedno mají společné: něco je v nepořádku s tím, jak naše tělo nakládá s cukrem.
Chcete vyzrát na cukrovku? Začněte u správné životosprávy!
Udržet hladinu cukru v mezích normy bývá někdy pořádná práce. Metabolismus sacharidů je totiž ovlivněn širokým spektrem zevních vlivů. Pokud chcete získat kontrolu nad svým organismem, měli byste v první řadě začít žít zdravěji.
Mám diabetes. Takže co mi vlastně je?
Jako diabetes mellitus, lidově cukrovku, označujeme celou skupinu onemocnění, která mají mnohdy odlišnou příčinu i léčbu. Jen jedno mají společné: něco je v nepořádku s tím, jak naše tělo nakládá s cukrem.