Diabetes mellitus II. typu představuje nejčastější typ cukrovky. Lidé trpící tímto onemocněním tvoří asi 92 % všech diabetiků. V roce 2012 se v České republice léčilo přes 770 tisíc takto nemocných a jejich počet nadále roste.
Na rozdíl od diabetiků I. typu organismus pacientů s druhým typem cukrovky inzulin alespoň v počátku onemocnění tvoří v běžném množství. Tkáně však mají nižší citlivost na jeho účinek (odborníci mluví o tzv. inzulinové rezistenci). Proto začne slinivka produkovat více inzulinu a po nějakou dobu může být nebezpečí hyperglykémie (zvýšeného množství glukózy v krvi) zažehnáno. Dříve či později však přesto dochází ke zvýšení hladin krevního cukru se všemi jeho důsledky. Nadměrně zatížené buňky slinivky tvořící inzulin se časem vyčerpají a produkce hormonu nakonec poklesne.
Při diabetu II. typu se může dlouhodobě objevovat únava, mírně zvýšený pocit žízně a častější močení. Není výjimkou, že nemocný na počátku svého onemocnění nezaznamená příznaky žádné. Cukrovka na sebe upozorní až projevy spojenými s vysokými hladinami cukru v krvi nebo komplikacemi, které vznikají plíživě a nenápadně řadu let. Podezření na diabetes II. typu má lékař na základě přítomných příznaků nebo nálezu hyperglykémie (zvýšené hladiny glukózy v krvi) či glykosurie (přítomnosti glukózy v moči). Onemocnění je pak potvrzeno pomocí vyšetření krve.
Léčba nemocného s diabetem II. typu zahrnuje:
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!