Přestože některé z rizikových faktorů rozvoje cukrovky ovlivnit nemůžeme, mnohé z nich ano. Opatření, která pomáhají předcházet této nemoci, zároveň představují prevenci řady dalších závažných, především kardiovaskulárních onemocnění.
Nadbytečné kilogramy představují jednu z nejvýznamnějších příčin vzniku cukrovky II. typu. Přestože ne všichni takto nemocní obezitou trpí, většina z nich ano. Řada medicínských studií prokázala důležitou roli redukce hmotnosti v prevenci, ale také léčbě diabetu II. typu.
Zaměřte se zejména na snížení přijatých kalorií. Nepřejídejte se a vyhněte se potravinám s vysokým obsahem živočišných tuků. Preventivně podle odborníků působí také vyšší příjem vlákniny.
Každodenní, zhruba 30 minut trvající cvičení snižuje podle provedených studií riziko vzniku diabetu až o polovinu. Čas věnovaný pohybu však zdaleka nemusíte trávit v posilovně, bohatě postačí svižnější chůze.
Pokud u vás lékař vyhodnotí zvýšené nebezpečí vzniku diabetu II. typu, vedle změny životního stylu vám může doporučit také užívání medikamentů. Již ve stadiu tzv. prediabetu, kdy je hladina krevního cukru zvýšená nad normu, ale ještě nedosahuje hodnot cukrovky, je u jedinců s vysokým rizikem vzniku diabetu II. typu odůvodněné preventivní užívání některých léků proti cukrovce.
Včasné odhalení přítomných rizikových faktorů či již počínajícího onemocnění je možné jen absolvováním pravidelných preventivních návštěv praktického lékaře. Nezapomínejte proto na ně. Nemálo případů těžkého diabetu je i v dnešní době odhaleno až díky rozvinutým komplikacím, které s cukrovkou souvisí.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com
Dostali jste nové léky k pravidelnému užívání? Nebo dokonce celou hromadu léků? Poradíme, pomůžeme!