Prosedět celou zimu doma před televizí znamená pozvolné ochabování organismu. Naopak sezónní sporty nabízejí skvělý způsob, jak i v chladných měsících zůstat aktivní a udělat něco pro své zdraví.
Provozování zimních sportů napomáhá nejen k budování silného těla, ale znamená také setkávání se s přáteli a navazování nových kontaktů. Dříve než začnete s jakoukoli aktivitou, zeptejte se svého lékaře, zda je vybraný sport při vašem zdravotním stavu vhodný. Jako diabetik především:
- s sebou noste kontakt na lékaře (nejlépe uložený v mobilním telefonu),
- mějte u sebe zdroj glukózy pro případ hypoglykémie (např. čokoládovou tyčinku),
- poslouchejte své tělo a častěji si měřte hladinu cukru v krvi (obzvláště po delší a náročnější fyzické aktivitě).
Co můžete vyzkoušet
- Sáňkování. Jedná se o pohyb, který vyžaduje minimum vybavení. Sjíždět na sáňkách nebo bobech dolů ze zasněženého kopce je velká zábava, obzvláště pro rodiče s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty. Kvůli bezpečí dbejte na to, aby se kopec nacházel mimo silnici s automobily.
- Bruslení. Existuje mnoho druhů: krasobruslení, rychlobruslení a samozřejmě se bruslí i při hokeji. Jde o vzrušující, relativně levnou činnost, která poskytuje vynikající zdroj pohybu a zábavy pro celou rodinu. Bruslení je vysoce aerobní (vyžaduje větší přísun kyslíku a nutí nás zhluboka dýchat). Zapojuje všechny části těla, zlepšuje svalové napětí a rovnováhu, zvyšuje metabolismus a posiluje sebevědomí. Zapálení bruslaři by rozhodně neměli váhat s investicí do kvalitních bruslí, ale i příležitostný začátečník si může v půjčovně půjčit brusle odpovídající jeho aktuálním potřebám. Každopádně nezapomeňte na ochranné pomůcky (přilbu, chrániče kolen a loktů), aby nedošlo k vážnému zranění. Nikdy nebruslete na zamrzlém rybníku nebo řece, hrozí propadnutí se popraskaným ledem a utonutí! Raději navštěvujte sportovní areály určené pro veřejné bruslení.
- Běžkování. Pohyb na běžkách je pomalejší a bezpečnější alternativou sjezdového lyžování. Běžkování je snadné se naučit, je dostupné a relativně levné. Hodí se pro všechny věkové kategorie, od dětí až po prarodiče. Sport vyžaduje lyžařské vybavení zahrnující boty, hole a lyže. Běžkovat je možné ve většině rekreačních oblastí. V lyžařských střediscích bývají trati označeny a speciálně upraveny.
Zvažte míru rizika
Existuje celá řada zimních sportů, při kterých hrozí vážné zranění. K nejvíce nebezpečným patří:
- snowboarding,
- sjezdové lyžování,
- hokej.
Nicméně ochranné pomůcky se rok od roku zlepšují. Pokud zvolíte vhodné vybavení, můžete vyzkoušet nebo se nadále zdokonalovat i v činnostech, které jsou potencionálně méně bezpečné.
(hah)
Zdroje:
www.defeatdiabetes.org
http://oddstuffmagazine.com
- Aby vám prášky nevypadly z hlavy aneb Mazaně proti zapomínání
- Alkohol a diabetes se nemají rádi. Občas se však snesou
- Bandáž žaludku – řešení nadváhy jen pro vyvolené
- Berete inzulin a tloustnete? Neupravujte si sami dávkování!
- Bojíte se cukrovky? Otestujte se!
- Bojujete s cukrovkou 2. typu? Řešením může být inzulin!
- Bojujete s cukrovkou? Zvolněte tempo a vylaďte psychiku
- Budoucnost léčby diabetu? Od strojů po zvířata
- Část populace je ohrožena cukrovkou 2. typu. Jak jste na tom vy?
- Časté močení – znamení nezvládnuté cukrovky
- Chcete vyzrát na cukrovku? Začněte u správné životosprávy!
- Co by měl diabetik vědět o chřipce