Bez ohledu na aktuální hladinu cukru v krvi si i člověk s diabetem může každou noc dopřávat sladké sny. Pokud se mu však usnout opakovaně nedaří, je nutné situaci řešit. Než půjdete lékaře žádat o léky na spaní, zkuste podle našich doporučení upravit svůj režim.
Až 50 % lidí s cukrovkou si stěžuje na opravdu špatné spaní. Ještě u většího počtu diabetiků pak dochází k různým menším a občasným poruchám spánku. Podle lékařů nemoc sama o sobě riziko potíží se spánkem zvyšuje, ovšem platí to i obráceně. Nedostatek odpočinku má prokazatelně špatný vliv na hladinu glukózy v krvi a je spojen s vyšším nebezpečím vzniku diabetu 2. typu. Bez ohledu na to, co se u dotyčného objevilo dříve, je nutné léčit jak nespavost, tak cukrovku. Odborníci se shodují, že dobře kompenzovaný diabetes vede k hodnotnějšímu spánku a kvalitní oddych nahrává lepší kontrole hladiny glukózy v krvi.
Klidně a hluboce
Osvěžující odpočinek může zlepšit metabolismus glukózy a snižovat ospalost během dne. Zlepšuje také schopnost adherence, tedy dodržování léčby, proto je tolik prospěšný. K lepšímu spánku vám může dopomoci dodržování následujících doporučení.
- Dbejte na pravidelnost. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, a to i o víkendech, svátcích a během volna.
- Přemýšlejte nad tím, co jíte a pijete. Nechoďte do postele hladoví ani nacpaní až k prasknutí. Vyvarujte se nikotinu z cigaret i kofeinu obsaženému v kávě, zeleném a černém čaji. Mají totiž povzbudivé účinky. Zdravému spánku škodí i přemíra alkoholu. Omezte také množství tekutin přijímaných před ulehnutím. Zabráníte tak rušivým nočním výletům na toaletu.
- Vytvořte předspánkový rituál. Dělejte každý večer stejné věci, které připraví tělo na zasloužený odpočinek. Čtěte knihu, připravte si relaxační horkou koupel nebo při tlumeném světle poslouchejte uklidňující hudbu.
- Udělejte si pohodlí. Ideální místnost pro spaní by měla být tichá a schopná zatemnění. V případě potřeby mějte při ruce ucpávky do uší. K lepšímu odpočinku přispívají také kvalitní matrace a polštář. Postel by též měla mít správnou velikost.
- Omezte „šlofíky“. Dlouhá denní zdřímnutí mohou narušit noční spánek. Pokud se rozhodnete si během dne na chvilku lehnout, učiňte tak maximálně na 10 až 30 minut. Nejlepší doba na takové zdřímnutí je během odpoledne nebo po obědě.
- Nezapomínejte na pohyb. Pravidelná fyzická aktivita může podpořit lepší spánek. Navíc pomáhá rychleji zabrat a užít si hlubší odpočinek. Nikdy však nesportujte těsně před ulehnutím.
- Ovládněte stres. Když se vám večer honí hlavou myšlenky na pracovní úkoly a hledáte řešení svých starostí, těžko se vám bude usínat. Snažte se práci si během dne lépe zorganizovat a stanovte si priority.
Hledejte pomoc
Téměř každý někdy zažil bezesnou noc. Pokud vás však tyto problémy trápí opakovaně a často, obraťte se na lékaře. Odhalení příčin nespavosti a následná léčba mohou vést ke kvalitnějšímu odpočinku a k menší únavě.
(hah)
Zdroje:
www.mayoclinic.org
www.diabetesforecast.org
- Pravidelná chůze je nejlepší lék pro tělo i duši
- Prediabetes – jen krůček od cukrovky
- Při diabetu důsledně pečujte o své nohy
- Příčiny diabetu známé i neznámé
- Přípravy na Vánoce: 7 tipů, jak ulevit duši i tělu
- Prvňáček diabetik? Žádný problém!
- První příznaky diabetu zachyťte včas, léčba bude snazší
- S diabetickým deníkem máte cukrovku pevně ve svých rukou
- Sauna a masáž – luxusní relax, nebo nebezpečí?
- Sedm rad pro harmonické manželství s diabetem
- Sedm tipů, jak motivovat děti ke sportu
- Sedm tipů, jak v zimě posílit imunitu diabetika
- Sedm zásad zdravého cvičení pro cukrovkáře
- Sekundární diabetes: lze ho i zcela vyléčit
- Šest tipů, jak si zvyknout na nové léky
- Sportování s cukrovkou? Jen když je nemoc pod kontrolou
- Správná svačina: zdravá a připravená podle chuti školáka
- Stabilizace cukrovky aneb Přibírám po inzulinu! Je to normální?
- Štíhlí cukrovce navzdory? Zvolte správné léky!
- Sváteční tabule diabetiků. Jak si užít Vánoce a neublížit si?