Preparátů, které se podávají při léčbě diabetu, je dnes celá řada. Ovšem ne každý pacient může brát libovolný přípravek. Výběr vhodného perorálního antidiabetika nebo jejich správné kombinace ovlivňuje celá řada faktorů. Jde proto o proces značně komplikovaný. A z čeho lze vybírat?
Biguanidy
Biguanidy jsou lékem první volby a měly by být nasazeny hned po stanovení diagnózy cukrovky současně s dietou. Některé preparáty z této skupiny jsou výhodné zejména pro obézní jedince s inzulinovou rezistencí (necitlivostí na inzulin), u kterých citlivost na inzulin naopak zvyšují. Výhodou je, že nevyvolávají hypoglykemie. Nesmí se však podávat pacientům při těžších poruchách jaterních funkcí a těhotným a kojícím ženám.
Deriváty sulfonylurey
Léky z této skupiny podporují vylučování inzulinu z buněk slinivky břišní. Používají se obvykle v kombinaci s jinými přípravky. Nepříjemným nežádoucím účinkem těchto produktů jsou časté hypoglykemie a přírůstek hmotnosti. Tyto léky by neměli dostávat pacienti s poruchou funkce jater a ledvin a těhotné a kojící ženy.
Glinidy
Preparáty patřící mezi glinidy mají obdobný účinek jako předchozí skupina, zvyšují vylučování inzulinu. Neovlivňují glykemii na lačno, zato regulují hladinu cukru v krvi po jídle. Mají velmi rychlý nástup, ale krátké trvání účinku. Podávají se těsně před jídlem. Při vynechání potravy se lék nebere, proto tolik nehrozí riziko hypoglykemií. Zástupce této skupiny je možné podávat i pacientům trpícím selháním ledvin. Glinidy nesmí brát těhotné a kojící ženy a také pacienti s poruchami jater.
Glitazony (thiazolidindiony)
Podobně jako biguanidy zvyšují citlivost tkání na inzulin (snižují inzulinovou rezistenci). Nevýhodou je jejich pomalý nástup, účinek léčby se běžně dostaví až po 6–8 týdnech. Obvykle se užívají v kombinaci s jinými perorálními antidiabetiky.
Gliptiny (inhibitory DPP-4)
Gliptiny blokují enzym (DPP-4), který rozkládá hormony (inkretiny). Ty po jídle působí na zvýšení tvorby inzulinu ve slinivce. Gliptiny mají spoustu výhod. Snižují glykemii na lačno i po jídle. Pacienti při jejich užívání nepřibírají na váze. Riziko hypoglykemií je minimální. Výhodné jsou u pacientů s více chorobami, protože se dobře snášejí s jinými léky. Nesmí se podávat jedincům s poruchou funkce jater a ledvin a těhotným a kojícím ženám.
Inhibitory střevních alfa-glukosidáz
Ve střevech snižují vstřebávání cukrů z potravy a tím i hodnotu glykemie po jídle. Podávání není vhodné u pacientů s poruchami vyprazdňování žaludku (gastroparézou) a u osob se střevními onemocněními.
Glifloziny
Jedná se o nejnovější léky, které zabraňují vstřebávání cukru v ledvinách a zvyšují jeho vylučování močí. Výhodou je jejich šetrnost k ledvinám.
(hah)
Zdroje:
www.klinickafarmakologie.cz
http://wp.interna-cz.eu
http://theses.cz
- Mám diabetes. Takže co mi vlastně je?
- Máte cukrovku? Nepodceňujte svoji váhu!
- Máte cukrovku? Určitě se zbavte cigaret!
- Máte podezření na cukrovku? Jděte na vyšetření co nejdříve!
- Máte poškozené ledviny? Změňte stravování v jejich prospěch!
- Metabolický syndrom aneb Smrtící daň za současný životní styl
- Moderní diety mají jedno společné: hlavně nejíst normálně!
- Moderní léčba diabetu II. typu chrání i srdce!
- Nadváha diabetiků aneb Někdy sportovat nestačí
- Náhradní sladidla – mají své výhody, ale i stinné stránky
- Nebezpečná diabulimie aneb Na hubnutí se vyzrát nedá
- Nedá vám spát spánková apnoe? Víme, jak si s ní poradit
- Nedostatek pohybu ohrožuje srdce!
- Nemůžete klidně spát? Příčinou může být cukrovka!
- Nová léčba diabetu a proč se jí nebát
- Nové léky na cukrovku sází na ledviny, navíc se po nich hubne
- Nové léky proti cukrovce mohou nabídnout víc než tradiční antidiabetika
- Nové léky proti diabetu umí snížit i vysoký krevní tlak!
- Nové léky – nové naděje pro diabetiky
- Novinka! Již existuje antidiabetikum, které snižuje nebezpečí kardiovaskulárních nemocí