Účinná látka s názvem empagliflozin je jedním z nových léčiv určených pro diabetiky II. typu. Po jejím uvedení na trh panovaly obavy, že bude výrazně zvyšovat výskyt močových infekcí. Naštěstí se ale nepotvrdily.
Empagliflozin je jedinečný tím, že svému uživateli pomáhá nejen usměrňovat hladiny cukru v krvi (glykémie), ale také zhubnout. Mezi jeho výhody patří také nízký výskyt závažných nežádoucích účinků, jako je hypoglykémie. Proto je atraktivní léčebnou možností pro mnoho pacientů. Jak je to ale s jeho účinky na urogenitální neboli močopohlavní systém? A proč vůbec může mít na tyto orgány vliv? Důvod hledejme v mechanismu účinku.
Jak to funguje
Naše ledviny jsou opravdový zázrak. Každý den přefiltrují celý objem naší krve asi 50× a přitom vytvoří kolem 180 litrů tekutiny, ze které je ihned většina vstřebávána zpět. Součástí této tekutiny, zvané primární moč, je i glukóza. Každý den se přes ledviny profiltruje asi 160–180 gramů glukózy a transportní bílkoviny ji vrací zpět do krve (pokud jí není v krvi příliš, pak už jejich kapacita nestačí a glukóza se dostává do moči). Empagliflozin má za úkol navázat se na tyto transportní bílkoviny a zamezit přesunu glukózy zpět. Glukóza tedy odchází s močí, což významně pomáhá snížit hladinu cukru v krvi a také při tom dochází k poměrně velké ztrátě energie (a úbytku nadbytečných kilogramů).
Obavy z kvasinek?
Samozřejmě, že při tomto mechanismu je potřeba myslet na to, že kde se objeví jídlo zdarma (v tomto případě cukr), tam se objeví i organismy, které ho umějí zužitkovat. Obavy, že bude přísun glukózy nadstandardně svědčit mikrobům, které si umějí najít cestu do močových cest, se nepotvrdily. Během klinických studií se ukázalo, že výskyt infekcí močových cest oproti jiné léčbě zvýšen nebyl. Nevelké procento pacientek mělo kvasinkový zánět zevních pohlavních orgánů, ale tyto obtíže byly popisovány jako mírné a ani v jednom případě se nestaly důvodem k přerušení léčby.
Cukrožrouti
Kvasinky mají cukr opravdu velmi rády a objevují se všude tam, kde je ho více, než má být. Proto jestli máte zájem o doplnění své léčby o empagliflozin, měli (tedy především měly) byste se zamyslet: Mám zvýšenou pravděpodobnost výskytu těchto nežádoucích účinků?
Patříte-li do skupiny žen, které sužují úporné a opakované gynekologické kvasinkové záněty, užívání empagliflozinu konzultujte se svým lékařem. Pokud je ale v tomto směru vše v pořádku, pak je velká šance, že jeho přínos velmi výrazně převýší všechna rizika.
(pez)
Zdroj:
Neumiller J. J. Empagliflozin: a new sodium-glucose co-transporter 2 (SGLT2) inhibitor for the treatment of type 2 diabetes. Drugs Context. 2014 Jun 11; 3: 212262; doi: 10.7573/dic.212262. eCollection 2014. Review. PubMed PMID: 24991224; PubMed Central PMCID: PMC4079288.
- Metabolický syndrom aneb Smrtící daň za současný životní styl
- Moderní diety mají jedno společné: hlavně nejíst normálně!
- Moderní léčba diabetu II. typu chrání i srdce!
- Nadváha diabetiků aneb Někdy sportovat nestačí
- Náhradní sladidla – mají své výhody, ale i stinné stránky
- Najít účinný lék na cukrovku může být věda
- Nebezpečná diabulimie aneb Na hubnutí se vyzrát nedá
- Nedá vám spát spánková apnoe? Víme, jak si s ní poradit
- Nedostatek pohybu ohrožuje srdce!
- Nemůžete klidně spát? Příčinou může být cukrovka!
- Nové léky na cukrovku sází na ledviny, navíc se po nich hubne
- Nové léky proti cukrovce mohou nabídnout víc než tradiční antidiabetika
- Nové léky proti diabetu umí snížit i vysoký krevní tlak!
- Nové léky – nové naděje pro diabetiky
- Novinka! Již existuje antidiabetikum, které snižuje nebezpečí kardiovaskulárních nemocí
- Nový lék pro diabetiky. Sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice
- Nový lék sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice u diabetiků
- O stálou hmotnost musí diabetik pečovat
- Odborníci odhalili další typ cukrovky – diabetes typu 1,5
- Operace diabetika aneb V hlavní roli cukrovka