Cukrovka představuje v současné době celosvětově velký zdravotnický problém. Jenom v České republice trpí tímto závažným metabolickým onemocněním přibližně 8 % populace. Choroba přitom urychluje kornatění tepen a způsobuje komplikace v podobě infarktu nebo mozkové mrtvice. Nyní se ale diabetikům v tomto ohledu blýská na lepší časy. Unikátní výzkum totiž potvrdil, že nový lék na cukrovku dokáže zároveň snížit i riziko onemocnění srdce a cév.
Léčí diabetes, chrání srdce
Doposud se riziko nemocí srdce a cév snižovalo u diabetiků zejména dodržováním patřičné životosprávy. Mít cukrovku pod kontrolou a zároveň chránit cévy a srdce se však nyní velmi dobře daří novému léku, tzv. empagliflozinu. Mechanismem nejnovější generace léků proti cukrovce je omezení zpětného vstřebání glukózy v ledvinách; tento nevstřebaný cukr je pak z organizmu vyloučen močí.
Příznivý vliv nového léku na srdce a cévy u diabetiků 2. typu potvrdila i nová studie. Zúčastnilo je jí 7000 nemocných ze 42 zemí světa. Výsledky hovoří jasně ve prospěch léku – jeho pravidelné užívání totiž účinně reguluje hladinu krevního cukru, zároveň ale snižuje i riziko rozvoje nemocí srdce a cév. Dalším příznivým účinkem nové léčby je i mírný pokles hmotnosti, protože vyloučený cukr nemůže být v organizmu využit jako zdroj energie.
Boj s epidemií
Současný výskyt cukrovky je označován za celosvětovou epidemii. Podle Světové zdravotnické organizace trpí tímto onemocněním asi 360 milionů obyvatel naší planety a vyhlídky do budoucnosti nejsou v tomto ohledu lepší. Lékaři totiž očekávají, že v roce 2030 se po zeměkouli bude pohybovat více než 550 milionů diabetiků. Jen v naší republice je podle posledních údajů z roku 2011 více než 850 000 jedinců s cukrovkou a další část, pravděpodobně další alespoň 2 %, zůstává neodhalena.
Na vině nejsou jen geny
Riziko rozvoje diabetu 2. typu mohou zvyšovat nadváha a obezita, kouření a nedostatek pohybu. Významným rizikovým faktorem je také výskyt tohoto typu nemoci v rodině. Roli přitom hrají nejenom zděděné geny, ale také nevhodné stravovací a životní návyky, které se v rodinách dále předávají.
„Český“ diabetes
Jenom v České republice trpí tímto závažným metabolickým onemocněním přibližně 8 % populace. Dlouhotrvající onemocnění způsobuje poškození malých i velkých cév. Zvýšená hladina cukru v krvi tak představuje hrozbu, která urychluje proces kornatění tepen neboli aterosklerózu. Ta se dlouhou dobu nijak neprojevuje a může se připomenout až závažnými komplikacemi v podobě infarktu myokardu, mozkové mrtvice či ischemické choroby dolních končetin. Nyní ale diabetikům kromě dodržování patřičné životosprávy svitla další naděje – užíváním nového léku proti cukrovce mohou zároveň bojovat proti riziku vzniku onemocnění srdce a cév.
(holi)
Zdroj:
Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře. Diabetes mellitus.
- Operace diabetika aneb V hlavní roli cukrovka
- Pět tipů, jak předcházet diabetu
- Pět tipů, jak přeměnit občasný pohyb v pravidelný rituál
- Pět tipů, jak vybrat tábor pro dítě s diabetem
- Pět změn, kterými lze předcházet cukrovce
- Pokožka sužovaná diabetem – od svědění až po infekce
- Poranění od zvířat: nevyzpytatelná rizika cestování
- Porod s cukrovkou bez problémů? Jen díky poctivé léčbě!
- Poškození ledvin čeká téměř třetinu diabetiků
- Poslední varování před cukrovkou má jméno prediabetes
- Potvrzeno unikátním výzkumem: Nový lék proti cukrovce chrání zároveň i srdce a cévy
- Pozor na skryté cukry, jsou téměř všude!
- Pravidelná chůze je nejlepší lék pro tělo i duši
- Prediabetes – jen krůček od cukrovky
- Při diabetu důsledně pečujte o své nohy
- Příčiny diabetu známé i neznámé
- Přípravy na Vánoce: 7 tipů, jak ulevit duši i tělu
- Prvňáček diabetik? Žádný problém!
- První příznaky diabetu zachyťte včas, léčba bude snazší
- S diabetickým deníkem máte cukrovku pevně ve svých rukou