Kouření škodí zdraví každého člověka, u diabetiků jsou ale rizika spojená s cigaretami ještě mnohem vyšší. Rádi bychom vám odhalili, v čem jejich vyšší nebezpečí pro cukrovkáře spočívá, a nabídli vám pár tipů, které vám mohou v boji se závislostí na tabáku pomoci.
V čem tkví nebezpečí cigaret přímo pro diabetika?
V první řadě patří kouření mezi rizikové faktory, které nemoc spouštějí. Právě kvůli němu roste pravděpodobnost, že se u člověka vyvine tzv. inzulinová rezistence neboli odolnost, to znamená, že inzulinové receptory v tukových a svalových tkáních nejsou schopny přiměřeně reagovat na signály přenášené tímto hormonem.
Pokud se již nemoc rozvine, zvyšují právě cigarety riziko vzniku celé škály komplikací cukrovky. Spolu s vysokou hladinou cukru v krvi se kouření podílí na ničení hlavně cévních stěn. Nejvýrazněji, a to až dvojnásobně oproti diabetikům nekuřákům, jsou proto zvýšena rizika vzniku:
- srdečních onemocnění včetně infarktu myokardu,
- mozkové mrtvice,
- oběhových potíží,
- postižení ledvin,
- potíží s erekcí.
Osm tipů, které vám mohou pomoci v boji se závislostí na tabáku
- Upevněte se v přesvědčení, že chcete opravdu přestat. Můžete si například všechny důvody, proč chcete s cigaretami skončit, sepsat na papír. Když je totiž opravdu sepíšete, stanou se reálnější. Více si je uvědomíte.
- Určitě navštivte lékaře. Odborník vám může nasadit a správně nadávkovat léčbu zmírňující abstinenční příznaky (např. nikotinové náhražky nebo léky) a pomůže vám náročným obdobím projít.
- Pokud vás popadne touha na cigaretu, zhluboka se nadechněte, zadržte dech na 10 sekund a pomalu vydechněte. Podle potřeby to několikrát zopakujte.
- Vyplňte čas určený obvykle pro cigaretu něčím jiným. Pokud jste tedy například zvyklí kouřit u kávy, vezměte si k ní místo cigarety knihu, noviny, podívejte se na něco v televizi nebo cokoliv jiného.
- Vyhýbejte se kuřácké společnosti. To je důležité hlavně v raných fázích vašeho odvykání. Ať totiž chcete, nebo ne, kuřácké prostředí vás minimálně podvědomě nutí po cigaretě opět sáhnout. Zůstat nekuřákem v partě, kde většina lidí kouří, je velice těžké. To ale neznamená, že musíte všechny kontakty s přáteli kuřáky přerušit. Jen je požádejte, aby ve vaší přítomnosti nekouřili.
- Snažte se udržovat v celkové pohodě – jezte zdravě, dostatečně se pohybujte a nezapomeňte si občas udělat radost něčím, co máte rádi.
- Alkohol, káva a jiné kofeinové výrobky mohou chuť na cigaretu zintenzivňovat. Proto se jim hlavně v začátcích odvykání vyhněte.
- Nenechte se odradit případnými neúspěchy! Každý může uklouznout, je ale důležité na snahu přestat kouřit nerezignovat a vydat se znovu do boje. Výsledek pak totiž stojí za to!
(ivh)
Zdroje:
DIABETES.CO.UK. Diabetes and Smoking. Dostupné z: www.diabetes.co.uk
DANSINGER, Michael. Diabetes and Smoking. Dostupné z: www.webmd.com
- Léčba diabetu – účinná a dnes už bezpečná i pro ledviny
- Léčíte diabetes prášky? Pozor na vedlejší účinky!
- Ledviny – jeden z nejdůležitějších orgánů v těle
- Léky na cukrovku 2. typu – mohou je užívat i děti?
- Léky na cukrovku: některé lze brát i s poškozenými ledvinami
- Léky na cukrovku: už dávno nejde jen o inzulín
- Luxujete v noci chladničku? Riskujete zdraví!
- Malý diabetik na letním táboře: Jde to vůbec?
- Mám diabetes. Takže co mi vlastně je?
- Máte cukrovku? Nepodceňujte svoji váhu!
- Máte podezření na cukrovku? Jděte na vyšetření co nejdříve!
- Máte poškozené ledviny? Změňte stravování v jejich prospěch!
- Metabolický syndrom aneb Smrtící daň za současný životní styl
- Moderní diety mají jedno společné: hlavně nejíst normálně!
- Moderní léčba diabetu II. typu chrání i srdce!
- Nadváha diabetiků aneb Někdy sportovat nestačí
- Náhradní sladidla – mají své výhody, ale i stinné stránky
- Najít účinný lék na cukrovku může být věda
- Nebezpečná diabulimie aneb Na hubnutí se vyzrát nedá
- Nedá vám spát spánková apnoe? Víme, jak si s ní poradit