Již téměř sto let se k léčbě diabetu používá inzulin, ani on však cukrovku zcela nevyléčí. Taková „zázračná“ pilulka dosud neexistuje. Možností, jak kontrolovat hladinu cukru v krvi, však mají lékaři a pacienti mnohem více než dříve.
Od inzulinu ke gliflozinům
Většina léků na diabetes 2. typu působí tak, že pomáhají tělu vyrábět inzulin nebo ho lépe využívat. Některé nové léky však nemají s inzulinem nic společného a fungují jinak. K takovým lékům patří glifloziny.
Jak fungují glifloziny
Abychom porozuměli účinkům gliflozinů, přibližme si krátce roli ledvin v těle zdravého člověka a pacienta s cukrovkou. Ledviny zdravého člověka se snaží udržet glukózu, aby ji buňky mohly použít jako zdroj energie. Bílkoviny zvané sodíko-glukózové transportéry (SGLT) zajišťují, že glukóza neodejde močí ven, ale vrátí se zpět do těla. Pokud ovšem trpíte diabetem 2. typu, nepotřebujete, aby se vám nadbytečná glukóza vracela do těla. Naopak, chcete se jí zbavit. A právě glifloziny pomáhají vylučovat nadbytečnou glukózu močí. V současné době jsou na trhu přípravky s těmito třemi účinnými látkami:
- canagliflozin,
- dapagliflozin,
- empagliflozin.
Když se chcete vyhnout injekcím
Komu se nechce užívat pilulky nebo si píchat inzulin, může sáhnout po inzulinu v inhalační formě. Inhalační inzulin účinkuje velmi rychle, a proto se aplikuje těsně (cca 10 minut) před jídlem. Lidé, kteří mají astma, CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemoc) nebo kouří, by však inhalační inzulin používat neměli.
Léky s dlouhým účinkem
Když jíte, vaše střeva uvolňují hormon GLP-1 (glukagonu podobný peptid 1), který nabádá tělo, aby vyrábělo více inzulinu. Účinky přirozeného GLP-1 trvají jen pár minut. Účinky léků zvaných agonisté GLP-1 receptoru jsou podobné, ale přetrvávají mnohem déle. Například lék s účinnou látkou exenatidem nebo liraglutidem může působit až 10 hodin. Léky, resp. účinné látky, jejichž efekt trvá až 7 dní:
- albiglutid,
- dulaglutid,
- exenatid s prodlouženým uvolňováním.
Výhodou je možnost užívání jen jedenkrát týdně. Mezi nevýhody patří vedlejší účinky, jako je nevolnost, zvracení a průjem, a to po celý týden.
Novinek přibývá
Další z nových léků, s nimiž výzkumníci přišli, jsou tzv. inhibitory DPP-4 (dipeptidylpeptidáza 4), které se rovněž užívají jen jednou týdně. Pracují tak, že podporují produkci inzulinu v těle. Blokují totiž enzym, který štěpí hormony, včetně GLP-1. Lék vždy obsahuje jednu účinnou látku nebo jejich kombinaci. Jako inhibitory DPP-4 se používají:
- alogliptin,
- alogliptin a metformin,
- alogliptin a pioglitazon,
- linagliptin,
- linagliptin a metformin,
- saxagliptin,
- saxagliptin a metformin,
- sitagliptin,
- sitagliptin a metformin.
Zástupci farmaceutického průmyslu se nechali slyšet, že pracují na nejméně 100 přípravcích pro léčbu diabetu 2. typu. Mnohé z nich jsou teprve v rané fázi výzkumu. Jiné by naopak mohly být k dispozici velmi brzy. Nechme se tedy překvapit.
(hah)
Zdroj:
www.webmd.com
- Náhradní sladidla – mají své výhody, ale i stinné stránky
- Najít účinný lék na cukrovku může být věda
- Nebezpečná diabulimie aneb Na hubnutí se vyzrát nedá
- Nedá vám spát spánková apnoe? Víme, jak si s ní poradit
- Nedostatek pohybu ohrožuje srdce!
- Nemůžete klidně spát? Příčinou může být cukrovka!
- Nová léčba diabetu a proč se jí nebát
- Nové léky na cukrovku sází na ledviny, navíc se po nich hubne
- Nové léky proti cukrovce mohou nabídnout víc než tradiční antidiabetika
- Nové léky proti diabetu umí snížit i vysoký krevní tlak!
- Novinka! Již existuje antidiabetikum, které snižuje nebezpečí kardiovaskulárních nemocí
- Nový lék pro diabetiky. Sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice
- Nový lék sníží cukr v krvi a omezí infarkty a mrtvice u diabetiků
- O stálou hmotnost musí diabetik pečovat
- Odborníci odhalili další typ cukrovky – diabetes typu 1,5
- Operace diabetika aneb V hlavní roli cukrovka
- Pět tipů, jak předcházet diabetu
- Pět tipů, jak přeměnit občasný pohyb v pravidelný rituál
- Pět tipů, jak vybrat tábor pro dítě s diabetem
- Pět změn, kterými lze předcházet cukrovce